در این نوشته شما را با چند ابزار جالب و باحال آشنا می‌کنم که می‌توانید با کمک آن‌ها به شکلی جذاب و بازی گونه آموخته‌های خود درمورد مجموعه‌ها را تمرین کنید.

نمایش اجتماع و اشتراک مجموعه‌ها با نمودار ون

در لینک زیر صفحه‌ای از وبسایت جئوجبرا قرار گرفته است که به شما کمک می‌کند تا با نمایش اجتماع، اشتراک، تفاضل و متمم دومجموعه یا سه مجموعه روی نمودار ون آشنا شوید. کنار هر شکل گزینه‌هایی شامل خود مجموعه، اجتماع، اشتراک، تفاضل و متمم مجموعه‌ها قرار دارد، که با کلیک روی آن‌ها قسمت خواسته شده هاشور زده می‌شود. کار با آن خیلی ساده است، همین الان کلیک کرده و امتحان کنید:

 

اتصال هر مجموعه به نمودار ون مناسب

در لینک زیر با صفحه‌ای شامل یک جدول و تعدادی شکل اطراف آن مواجه می‌شوید. از آن می‌توانید به عنوان یک آزمون کوتاه یا کوییز استفاده کنید. کافی است جلوی هر رابطه نمودار ون مناسب را قرار دهید..

 

محاسبه اجتماع، اشتراک و تفاضل مجموعه‌ها

در صفحه زیر با تعداد زیادی نمونه سوال و مثال آنلاین برای محاسبه اجتماع، اشتراک و تفاضل مجموعه‌ها رو به رو می‌شوید. در ابتدا دو مجموعه A و B با اعضایشان مشخص شده‌اند. شما می‌بایست اجتماع، اشتراک و تفاضل آن‌ها را حساب کنید. برای اینکه از جواب خود مطمئن شوید روی هر گزینه کلیک کنید تا جواب برای شما نمایش داده‌شود. از آنجا که این فعالیت به زبان انگلیسی طراحی شده، معادل انگلیسی اجتماع و اشتراک در ادامه می‌آید:

  • اجتماع = Union
  • اشتراک = Intersect
  • A\B=A-B و  B\A=B-A

در انتها با کلیک روی New Problem می‌توانید مسئله را تغییر دهید و A و B جدید نمایش داده‌شود.

 

رنگ کردن اجتماع، اشتراک، تفاضل و متمم مجموعه‌ها روی نمودار ون

در فعالیت زیر شما با دو شکل مواجه می‌شوید، شکل اول نمودار ون دو مجموعه و شکل دوم نمودار ون سه مجموعه را نمایش می‌دهد. کنار هر شکل یک اهرم قرار گرفته است که با حرکت دادن آن سوالات و آیتم‌های مختلف نشان داده می‌شود. در هر مورد شما باید با کلیک و لمس بخش‌های مختلف نمودار، ناحیه خواسته شده را رنگ کنید. برای اینکه از پاسخ خود اطمینان یابید Check Answer را فشار دهید، اگر نوشته سز و باکس آبی را مشاهده کردید یعنی پاسخ شما درست است و اگر نوشته قرمز و باکس مشکی را مشاهده کردید، یعنی اشتباهی صورت گرفته است.

 

برای مشاهده آموزش‌های ویدیویی و دریافت جزوه‌های ریاضی نهم فصل مجموعه‌ها به لینک زیر مراجعه کنید

1 دیدگاه
نظرات درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
سروشیان
6 ماه قبل

بسیار عالی بود