در این صفحه به آموزش کامل و مفهومی فصل چهارم ریاضی پایه نهم می‌پردازیم. این فصل توان و ریشه نام دارد. شما از پایه هفتم با توان و قواعد مربوط به ضرب و تقسیم آن آشنا شدید. در این فصل توان را به اعداد منفی گسترش می‌دهیم و مفهوم جدیدی به نام ریشه گیری و قواعد مربوط به آن را بیان خواهیم کرد.

درس اول: توان صحیح

آیا توان منفی معنا دارد؟ در این درس با استفاده از الگویابی توان منفی را تعریف کرده و نحوه تبدیل آن به توان مثبت را شرح می‌دهیم. سپس قوانین مربوط به ضرب و تقسیم اعداد توان دار را بیان کرده و با حل مثال‌های متعدد و مهم محاسبات اعداد توانی را آموزش داده و نکات مهم را بیان کرده‌ایم.

 

 

درس دوم: نماد علمی

نماد علمی کاربرد زیادی در نمایش اعداد بزرگ و کوچک و محاسبات مربوط به آن‌ها دارد. در این درس با نماد علمی و شیوه محاسبه آن آشنا خواهید شد.

 

درس سوم: ریشه گیری

در این درس ابتدا ریشه دوم یک عدد و نکات مهم در مورد آن با مثال‌های متعدد معرفی می‌شود. سپس ریشه سوم یک عدد را تشریح کرده و شیوه نمایش آن را نشان داده‌ایم. پس از بیان کاربرد ریشه سوم، اشاره‌ای به ریشه‌های بالاتر کرده‌ایم. در ادامه قواعد مربوط به محاسبات رادیکالی را بیان کرده و برای هر کدام مثال‌‌های مهمی را بررسی کرده‌ایم. در انتها ضرب و تقسیم رادیکال‌ها را به ضرب و تقسیم ریشه های سوم گسترش دادیم. نمونه سوالات مهم کتاب در این ویدیو تشریح شده است.

 

 

درس چهارم: جمع و تفریق عبارت‌های رادیکالی و گویا کردن مخرج

در ابتدای این درس به چگونگی ساده کردن و تجزیه یک عدد رادیکالی به اعداد ساده‌تر پرداخته‌ایم. سپس جمع و تفریق عبارت‌های رادیکالی را با مثال توضیح داده و نشان داده‌ایم چگونه می‌توان یک عبارت رادیکالی را ساده کرد. محاسبات رادیکالی مختلفی بررسی شده و مثال‌ها و تمرین‌های مهم کتاب را با توضیح کافی حل کرده‌ایم.

در انتهای ویدیو اهمیت گویا کردن مخرج کسرها بیان شده و تکنیک های مربوط به گویا کردن مخرج های گنگ تشریح شده‌است.

 

 

4 دیدگاه‌ها
نظرات درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
مبین پارسا
1 سال قبل

با تشکر استاد بزرگوار

محمد صدرا سلطانی
3 ماه قبل

خیلی ممنون از تدریس خوب و کاملتون🙏

محمدعلی صابریان
2 ماه قبل

بهترین تدریس روی زمین🤩