جزوه تعاملی ریاضی هشتم

در لینک زیر می‌توانید جزوه‌های مناسب با این فصل را دانلود کنید، جزوه‌ها در کنار ویدیوهای آمو.زشی می‌توانند تاثیر دو چندان داشته باشند.

 

درس اول: یادآوری اعداد صحیح

 

 

دسته بندی اعداد: اعداد طبیعی، اعداد حسابی، اعداد صحیح، اعداد گویا، اعداد حقیقی.

در اولین درس از فصل اول ریاضی هشتم، اعداد مختلف را معرفی کرده‌ایم. سپس ویژگی مهم اعداد صحیح را بیان کردیم. در مورد قرینه اعداد صحیح صحبت کردیم. جمع، تفریق، ضرب و تقسیم اعداد صحیح را یادآوری کرده و مثالی مهم را بررسی کرده‌ایم.

 

:برای تمرین محاسبات اعداد صحیح می‌توانید از بازی‌های آنلاین معرفی شده در لینک زیر استفاده کنید

 

بازی‌های آنلاین اعداد صحیح

آیا می‌دانستید می‌توان اعداد صحیح را به کمک بازی‌های دیجیتالی تمرین کرد؟ در لینک زیر بیش از ۱۰ بازی و ریاضی آنلاین جذاب برای یادگیری و تمرین اعداد صحیح معرفی شده‌است. حتما به آن‌ها مراجعه کنید.

 

تکمیلی: روش گاوس

 

 

در این بخش روش گاوس را توضیح داده و فرمول‌های مهم برای به دست آوردن تعداد و مجموع اعداد با فاصله برابر را بیان کرده‌ایم. همچنین مثال‌های مهمی را بررسی کرده‌ایم.

 

 

درس دوم: اعداد گویا

در این درس پس از معرفی اعداد گویا، نحوه نمایش‌ آن‌ها روی محور اعداد را یادآوری کردیم. سپس در مورد قرینه اعداد گویا، نوشتن کسرهای مساوی، قاعده طرفین وسطین و دور در دور نزدیک در نزدیک صحبت کردیم. در ادامه توضیح دادیم که چگونه کسرهای مختلف را با هم مقایسه کنیم. سپس توضیح دادیم چگونه با سه روش مختلف تعدادی کسر بین دو کسر بنویسیم.در آخر گفتیم اگر صفر در صورت یا مخرج کسر بیاید چه اتفاقی خواهد افتاد.

درس سوم: جمع و تفریق اعداد گویا

در این درس نحوه محاسبه جمع و تفریق اعداد کسری علامت دار را مرور کرده‌ایم.

 

درس چهارم: ضرب و تقسیم اعداد گویا

نحوه محاسبه ضرب دو عدد گویا را تشریح کردیم. سپس معکوس یک عدد گویا را تعریف کرده و با استفاده از آن روش انجام تقسیم را توضیح دادیم. در انتها دو قاعده مهم و کاربردی را بیان و اثبات کردیم.

 

تکمیلی: انواع کسرها(مختوم، متناوب ساده و مرکب)

 

 

کسرها را می‌توان به دو دسته مختوم و متناوب تقسیم کرد. کسرهای متناوب خود به دو دسته ساده و مرکب تقسیم می‌شوند. ما در این درس تکمیلی ابتدا هر یک از دسته بندی‌ها را معرفی کرده و ویژگی هایشان را بیان کردیم. در ویدیو دوم نحوه تبدیل اعداد اعشاری متناوب به کسر متناظرشان را توضیح داده‌ایم.

 

 

تکمیلی: کسرهای تلسکوپی

محاسبه کسرهای تلسکوپی یکی از سوالات جالب و قدیمی ریاضی است. ما در این ویدیو ابتدا کسرهای تلسکوپی را معرفی می‌کنیم، سپس روش ساده کردن آن‌ها را شرح می‌دهیم. پس از آن نمونه‌های مختلفی از کسرهای تلسکوپی را بررسی و حل می‌کنیم.

تکمیلی: کسرهای مسلسلی

کسر مسلسلی چیست و چگونه باید آن‌ها را محاسبه کنیم؟ در این ویدیو به این دو سوال پاسخ می‌دهیم.

 

 

امیدوارم مطالب و ویدیوها برایتان مفید بوده باشد. اگر کسی را می‌شناسید که این مطلب برای او مفید است، این صفحه را با او به اشتراک بگدارید. اگر سوال یا نظری دارید در زیر بنویسید.

سایر فصل‌های ریاضی هشتم

6 دیدگاه‌ها
نظرات درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
سینا
1 سال قبل

سلام این فیلم ها واقعا عالیه😍

سینا
1 سال قبل

دستتون درد نکنه😚

سینا
1 سال قبل

دمتون گرم خیلی باحاله به قول خودتون😊

...
4 ماه قبل

سلام خیییییلییییی از شما ممنون
خیلی به من کمک کردید تشکر

هامون
3 ماه قبل

کاش کسر های مصری هم بود