در این صفحه تدریس فصل دوم ریاضی هشتم یعنی اعداد اول را مشاهده می‌کنید. در قالب ویدیوهای کوتاه مطالب اصلی فصل را آموزش داده‌ام. نکات امتحانی، تکمیلی و مهم بیان شده است. یادتان باشد این ویدیوها اصلا برای یادگیری کافی نیست، بلکه تمرین و حل سوال لازمه یادگیری ریاضی است. امیدوارم برایتان مفید باشد. اگر سوال یا نظری دارید در انتهای صفحه با من به اشتراک بگدارید.

جزوه فصل دوم ریاضی هشتم

برای اینکه بتوانید مطالب را بهتر دنبال کنید، جزوه‌ای به صورت رایگان برای شما تدارک دیده‌ایم. این جزوه تعاملی مانند یک کتاب کار ریاضی هشتم است. شامل درسنامه، نکات و نمونه سوالات مهم فصل دو ریاضی هشتم و به صورت خلاصه آماده شده است.

همچنین از لینک زیر می‌توانید به جزوه فصل به فصل ریاضی هشتم دسترسی داشته باشید.

اعداد اول و مرکب

به دلیل اهمیت اعداد اول و مرکب، کتاب درسی در ابتدای این فصل به یادآوری این مفاهیم پرداخته است. ما در ویدیوی زیر ابتدا تعریف اعداد اول و مرکب را بیان کرده و از هرکدام مثال‌هایی مطرح کرده‌ایم. اعداد اول ۱ تا ۵۰ را مشخص کردیم که لازم است شما آن‌ها را به‌خاطر بسپارید. نکته مهمی که در انتها به آن اشاره شده این است که “یک نه اول است و نه مرکب!”

ب م م و ک م م

سال گذشته با ب م م و ک م م آشنا شدید. می‌دانید که برای محاسبه ب م م و ک م م ابتدا باید اعداد را تجزیه کنیم. در این ویدیو ابتدا تجزیه اعداد به عوامل اول (همان تجزیه درختی) را یادآوری کردیم؛ سپس با استفاده از آن نحوه محاسبه ب م م و ک م م را مرور کرده‌ایم.

دو عدد نسبت به هم اول یا متباین

اولین مفهوم جدیدی که امسال در این فصل می‌آموزید اول بودن دو عدد نسبت به هم می‌باشد. چه زمانی دو عدد نسبت به هم اول اند؟ چگونه می‌توانیم سریعتر دو عددی که نسبت به هم اول اند را بشناسیم؟ از اول بودن دو عدد نسبت به هم چه استفاده‌هایی می‌توان کرد؟ در این ویدیو به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم.

 

روش غربال برای تعیین اعداد اول

همیشه نمی‌توانیم به سادگی اعداد اول را تشخیص دهیم. روش غربال به ما کمک می‌کند سریعتر اعداد اول در یک محدوده را مشخص کنیم. غربال به معنی جدا کردن است. در روش غربال می‌کوشیم اعداد اول را از اعداد غیر اول جدا کنیم. در این ویدیو نشان می‌دهیم چگونه اعداد اول ۱ تا ۵۰ را با روش غربال به دست آوریم.

 

روش غربال پیشرفته

ایتدا ۴ نتیجه مهم که از روش غربال آموختیم را بیان می‌کنیم. قرار است از این نکات جلوتر استفاده کنیم. سپس با استفاده از این نتایج نشان می‌دهیم چگونه اعداد ۵۱ تا ۱۰۰ را می‌توان غربال کرد و اعداد اول آن‌ را مشخص کرد.

 

 سوال‌های مهم از روش غربال

همیشه از ما نمی‌خواهند اعداد یک محدوده را غربال کنیم. بلکه می‌توان سوالاتی درمورد روش غربال مطرح کرد که با استفاده از آن میزان تسلط شما به روش غربال را سنجید. اتفاقا در آزمون‌های تستی این سوالات بسیار مطرح می‌شود. در ویدیوی زیر نمونه‌هایی از این سوالات را بررسی کرده‌ایم. البته این‌ها همه سوالات ممکن نیست؛ بلکه شروعی است. در سوال‌های تکمیلی این فصل از این دست سوالات را با تنوع بیشتر خواهید دید.

 

تعیین اول یا مرکب بودن اعداد بزرگ

زمانی‌که یک عدد بزرگ به ما می‌بینیم، چگونه تشخیص دهیم که یک عدد اول است یا مرکب؟ با استفاده از نتایج مهمی که در روش غربال آموختیم روشی ارائه می‌دهیم که با آن با کمترین زحمت بتوان اول یا مرکب بودن یک عدد بزرگ را تشخیص داد.

 

جمع بندی و حل تمرین فصل دوم: اعداد اول

این ویدیو بخشی از حل تمرین‌های تکمیلی این فصل است که برای کلاس تهیه شده‌است.

 

کلام پایانی

اعداد اول و مرکب بخش مهمی از ریاضیات را تشکیل می‌دهند و شما در سال‌های آینده نیز به آن‌ها نیازمند خواهید بود. پس در یادگیری عمیق آن کوشا باشید. امیدوارم مطالب این صفحه برایتان مفید بوده باشد. اگر کسی را میشناسید که این مطالب برای او نیز مفید است، اینجا را به او نیز معرفی کنید. در آخر اگر نظری دارید خوشحال می‌شوم در انتهای این صفحه برایم بنویسید. همچنین اگر از مباحث این صفحه سوالی دارید، بنویسید در اولین فرصت پاسخ داده خواهد شد. شاد باشید!

 

12 دیدگاه‌ها
نظرات درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
محمد امین نادی
1 سال قبل

باسلام استاد عزیز.مطالب بسیار ساده روان و پر مهتوا بیان شده است.من خیلی خوشحال هستم که استاد خوب و فهیمی چون شما دارم.امیدوارم بتوانم از دانش شما نهایت استفاده را ببرم .

1 سال قبل

سلام خسته نباشید
تدریس عالی بود
ممنون از زحماتتون

دانیال لطفی
پاسخ دادن به  امیرحسین کافی
1 سال قبل

سلام استاد .خسته نباشید.ویدیو خیلی مفید بود.من یه مشکلی داشتم که با دیدن این ویدئو ها مشکلات من حل شد.امید دارم که که در امتحان فردا نمره ی خوبی کسب کنم و باعث خوشحالی شما و خانواده ام شوم.باز هم ممنون بابت ویدئو ها🌺🌺🌺🌹🌹🌹

رهال سرافرازی
1 سال قبل

سلام آقا تدریس عالی بود

1 سال قبل

تدریس ها عالی عالی است 👌👌👌
متشکریم❤

ابوالفضل
4 ماه قبل

بازم مثل همیشه
عالی👌🏻👌🏻👌🏻