در این صفحه آموزش کامل و مفهومی فصل چهارم از ریاضی پایه هشتم ارائه شده‌است. این فصل درمورد جبر و معادله است. شما سال گذشته با عبارت‌های جبری و معادله آشنا شده‌اید. در این فصل ضمن یادآوری مطالب مهم و اساسی ریاضی پایه هفتم، به ارائه مطالب پیشرفته‌تر خواهیم پرداخت. دنیای جبر و معادله از کاربردی ترین و مهمترین بخش‌های ریاضی است که سال‌های آینده نیز با آن برخورد خواهید داشت.

درس اول: ساده کردن عبارت‌های جبری

در این درس ابتدا مفهوم متغیر را یادآوری کرده، سپس عبارت‌های جبری را تعریف کرده‌ایم. تعریف دقیق جمله جبری را توضیح داده‌ایم. درمورد جملات متشابه صحبت کردیم و نحوه جمع و تفریق عبارت‌های جبری را با مثال نشان دادیم. سپس قاعده پخشی یا توزیع‌پذیری را بیان کرده و با مثال‌های متنوع آن را تشریح کردیم. در آخر، نمونه‌ سوال‌های مهمی از ساده کردن عبارت‌های جبری را مطرح و حل کردیم.

 

 

درس دوم: مقدار عددی یک عبارت جبری

در این درس توضیح داده‌ایم چگونه مقدار عددی یک عبارت جبری را به ازای مقادر مشخصی از متغیر محاسبه کنیم. در ابتدای ویدیو توضیح داده‌ایم که این عملیات چه کاربردی در زندگی روزمره و کاری دارد.

 

 

درس سوم: تجزیه عبارت‌های جبری

تجزیه، در ریاضی به معنای “تبدیل به ضرب” است. در این درس آموزش می‌دهیم چگونه یک عبارت جبری را تجزیه کنیم. روشی که امسال برای تجزیه در کتاب درسی آمده، فاکتورگیری می‌باشد. سال آینده با روش‌های دیگری نیز آشنا خواهید شد. یکی از مهمترین کاربردهای تجزیه عبارت‌های جبری، ساده کردن عبارت‌های جبری کسری(گویا) و حل معادلات پیچیده است.

 

 

درس چهارم: معادله

در این درس ابتدا آنچه در پایه هفتم از معادله آموختید، مرور می‌کنیم. سپس روش حل معادلات پیچیده‌تر را توضیح می‌دهیم. پس از تماشای ویدیوی زیر می‌توانید معادلات کسری را حل کنید. در انتهای ویدیو کاربرد معادله را با مثال در حل مسائل بیان کرده‌ایم.

 

 

 

3 دیدگاه‌ها
نظرات درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
عرفان رسولی
6 ماه قبل

سلام آموزش ها عالی ممنون

سینا
6 ماه قبل

عالیست به به عجب معلمی😙

5 ماه قبل

بهتر از این نمیشه
خیلی خوب تدریس میدید