سال گذشته با اعداد علامت‌دار آشنا شدید. در این فصل مروری بر آموخته‌های سال گذشته خواهیم داشت سپس مطالب پیشرفته‌تر را بررسی می‌کنیم. تقریبا اکثر مطالب پیشرفته‌تر ریاضی بر اساس اعداد صحیح پیش می‌رود. پس فصل دوم ریاضی پایه هفتم یعنی اعداد صحیح بسیار مهم و کاربردی است.

جزوه فصل دوم ریاضی هفتم

برای یادگیری بهتر مطالب جزوه تعاملی اعداد صحیح آماده شده‌است. اگر همزمان با ویدیوها از جزوه هم استفاده کنید، یادگیری شما عمیق‌تر خواهد شد. می‌توانید از لینک زیر جزوه تعاملی فصل ۲ ریاضی ۷ را دانلود کنید. این جزوه مانند کتاب کار می‌باشد و نمونه سوالات خوبی در آن قرار دارد.

همچنین می‌توانید از لینک زیر به جزوه کامل ریاضی هفتم دسترسی داشته باشید.

جزوه ریاضی هفتم فصل دوم

 

اعداد علامت‌دار

تا به حال با سه دسته مهم از اعداد آشنا شده‌اید، اعداد طبیعی، اعداد حسابی و اعداد صحیح. در اینم ویدیو ابتدا به یادآوری این اعداد می‌پردازیم. اعداد صحیح به سه دسته مهم تقسیم می‌شوند که به آن اشاره شده‌است. در ادامه در مورد مقایسه اعداد علامت‌دار سخن گفته‌ایم. سپس قرینه را یادآوری کرده و چند نکته مهم درمورد آن گفتیم.

 

دو نکته تکمیلی در مورد قرینه

در این بخش دو نکته تکمیلی ولی مهم درمورد قرینه اعداد مطرح می‌شود که در کتاب درسی به آن‌ها اشاره‌ای نشده ولی انتظار می‌رود دانش‌آموزان آن‌ها را بدانند.

  1. چگونه قرینه یک عدد نسبت به عدد دیگر را بیابیم؟
  2. زمانی که تعداد زیادی منفی و مثبت پشت یک عدد قرار گرفته، چگونه علامت آن را سریع و با یک نگاه تشخیص دهیم؟ به این نکته تعیین علامت می‌گویند.

 

جمع و تفریق اعداد صحیح با استفاده از محور

همانطور که از سال‌های گذشته می‌دانید می‌توان هر عدد صحیح را با یک بردار(فلش) روی محور اعداد نشان داد. چند بردار پی در پی روی محور اعداد نشان‌دهنده یک جمع است. در این بخش نشان می‌دهیم چگونه جمع متناظر با بردار ها را بنویسیم و چگونه یک جمع را روی محور اعداد نشان دهیم و حاصل آن را بیابیم.

نکته مهم این است که تمام قواعد و روش‌هایی که در این فصل یاد می‌گیریم در مورد جمع است! برای تفریق باید ابتدا آن را به جمع تبدیل کرده و سپس حاصل آن را بیابیم. تکنیک تبدیل تفریق به جمع را در این ویدیو توضیح داده‌ایم.

 

جمع به کمک رسم شکل

روشی دیگر برای به‌دست آوردن حاصل جمع اعداد صحیح، رسم شکل مناسب است. این روش به صورت مفصل همراه با مثال در ویدیوی زیر مطح شده است.

 

جمع به روش مستقیم

تا به حال جمع با استفاده از محور و رسم شکل را آموخته‌ایم. اما نمی‌توان همیشه برای به‌دست آوردن حاصل جمع شکل کشید یا آن‌ را روی محور نشان داد. با استفاده از نتایجی که در روش‌های قبلی آموختیم، روشی ساده و سریع برای محاسبه جمع و تفریق اعداد بیان می‌کنیم.

 

در ویدیوی زیر دو نمونه از سوال‌های مهم را حل کرده‌ایم. این سوالات در کتاب درسی و امتحانات بارها تکرار شده‌اند. مطمئن شوید که به ‌آن‌ها مسلط هستید.

 

جمع با استفاده از جدول ارزش مکانی

در این بخش با روشی آشنا می‌شویم که در جمع و تفریق اعداد بزرگ به ما کمک می‌کند. در این روش ابتدا گسترده اعداد را می‌نویسیم سپس یکان‌ها، دهگان‌ها و صدگان‌ها را جداگانه جمع می‌کنیم. در ویدیوی زیر این روش با مثال‌های گوناگون بررسی شده‌است.

 

ضرب اعداد صحیح

از دوران دبستان با ضرب اعداد طبیعی آشنا شده‌ایم؛ اما چگونه اعداد علامت‌دار را در هم ضرب کنیم؟ در این ویدیو ابتدا نمایش ضرب اعداد علامت‌دار روی محور را نشان می‌دهیم، سپس با استفاده از فعالیتی جالب الگویی کشف می‌کنیم که قاعده ضرب اعداد علامت‌دار از آن استخراج می‌شود. شما باید قواعد ضرب اعداد صحیح را به‌خاط بسپارید و به آن‌ها مسلط شوید.

 

تقسیم اعداد صحیح

حال که ضرب اعداد علامت‌دار را یاد گرفتیم، نوبت به تقسیم رسیده‌ است. در ویدیوی زیر ابتدا نحوه به‌دست آوردن دو ضرب متفاوت از یک تقسیم را بیان می‌کنیم. سپس با استفاده از مثال‌ها در میابیم، تقسیم اعداد علامت‌دار نیز مشابه ضرب آن‌هاست.

 

بازی‌های آنلاین اعداد صحیح

آیا می‌دانستید می‌توان اعداد صحیح را به کمک بازی‌های دیجیتالی تمرین کرد؟ در لینک زیر بیش از ۱۰ بازی و ریاضی آنلاین جذاب برای یادگیری و تمرین اعداد صحیح معرفی شده‌است. حتما به آن‌ها مراجعه کنید.

 

حل تمرین‌های تکمیلی

ویدیوی زیر بخشی از حل تمرین‌های تکمیلی این فصل است. امیدوارم مفید واقع شود.

 

 

کلام آخر

این‌ ویدیو ها سرآغاز کار است. ریاضی را با دیدن و شنیدن یاد نمی‌گیرید. پس تمرین و حل سوال را فراموش نکنید! اگر دوست یا آشنایی دارید که این آموزش‌ها برای او نیز مفید است، لطفا وبسایت را به او معرفی کنید تا بهره‌مند شود. در انتهای صفحه نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید. همچنین اگر سوالی از مباحث این صفحه دارید بنویسید، در اولین فرصت پاسخ داده خواهد شرد. شاد باشید.

اگر احساس کردید می‌خواهید مطالب بیشتری یاد بگیرید می‌توانید آموزش‌های فصل اول ریاضی هشتم که به اعداد صحیح مرتبط است را از لینک زیر مشاهده کنید.

همچنین برای مشاهده همه آموزش‌های ریاضی هفتم لینک زیر را بفشارید.

14 دیدگاه‌ها
نظرات درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
دانش آموز شما
11 ماه قبل

عالییی واقعا ممنون عالی بود بازهم تدریس کنید

رضا
11 ماه قبل

واقعا خوب

ساراا
11 ماه قبل

به نظر من از عالی عالی تره

سارا
پاسخ دادن به  ساراا
11 ماه قبل

من دارم‌ تموم میکنم عالیه

ابوالفضل
10 ماه قبل

عاااااااااااااااااااااااااااالی
بهترین معلم تو جهان
تقدیم به شما آقای توکلی مقدم💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐

آقا رضا
10 ماه قبل

حاجی دمت گرم من این درسو فول شدم

وفایی نژاد
5 ماه قبل

خیلی عالی
اجازه هست دانلود کنم؟؟

محدثه
2 ماه قبل

سلام و عرض ادب
عالی بود واقعا بهترین معلم
کاش همه معلم ها مثل شما درس بدهند
👌👌👌👌👌👌👌👌